5 najciekawszych atrakcji w Rzymie

5 najciekawszych atrakcji w Rzymie

21 stycznia 2020 0 przez redakcja

Miasto Rzym

Muszę przyznać, że niewiele jest nazw stolic krajów, które brzmiałyby podobnie dumnie jak właśnie Rzym. Zarówno ta nazwa, jak i imiona jego legendarnych założycieli, Romulusa i Remusa, wykarmionych przez wilczycę, brzmią niezwykle dostojnie. Dzisiaj miasto owiane jest podobną sławą, co wywodzące się z Włoch dania, a miliony turystów lgną do miejsca, z którego pochodziła potęga, która przed laty podbiła sporą część Europy. I chociaż większość atrakcji, jak chociażby wszystkim znane i owiane złą sławą Koloseum, powinno się przy okazji wizyty zwiedzić, zawsze wolałam te trochę mniej zatłoczone miejsca, z bogatszą i ciekawszą historią, która jest w stanie mnie jeszcze czymś zaskoczyć, o której się nie uczyłam w szkole. Dlatego, zamiast kierować swoje kroki do Bazyliki świętego Piotra, skierowałam je do Basilica di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri. Pod tą melodyjną nazwą kryje się Bazylika Matki Boskiej Anielskiej i Męczenników, najbardziej niezwykła i fascynująca świątynia, jaką miałam okazję odwiedzić. Jej Architektem był sam Michał Anioł, na zlecenie papieża, Piusa IV. Bazylika znajduje się przy Piazza della Repubblica. Z zewnątrz jest bardzo surowa i monumentalna, w środku kryje niezwykłą architekturę i rzeźby, na których widok zwiedzającym zabraknie słów. Trudno jest opisać ich piękno, a także ilość detali przedstawionych zarówno na obrazach, jak i rzeźbach dookoła, anioły i męczennicy przedstawieni na nich wydają się wciąż epatować emocjami. To coś, co samemu trzeba zobaczyć. Na tyłach bazyliki znajduje się Museo delle Terme di Dioclecjano, muzeum skrywające jeszcze więcej sekretów, figur, sarkofagów i inskrypcji.

Śladami rzymskich tajemnic

Przybywając do Rzymu trudno oprzeć się pokusie przejście na najstarszy plac w mieście, Forum Romanum. Nie można zaprzeczyć, że jest to bardzo ważne historycznie miejsce. Nie jest to taki zwyczajny stary rynek, to miejsce, w którym przed laty odbywały się najważniejsze zgromadzenia w czasach rzymskiej świetności, w którym omówiono wiele ważnych dla miasta kwestii, a także rozwiązywać wiele tajemnic. Jest to miejsce oblegane przez turystów, no i nie ma co ukrywać, za bardzo nas niczym nie zaskoczy. Nie tak jak kościół z klasztorem Sant’Onofrio, zlokalizowany przy Piazza Sant’Onofrio. Ten nieco zapuszczony klasztor, według legend był siedzibą bardzo tajemniczego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Śledzenie ich możliwych intencji i planów w centrum Rzymu może przypominać próbę rozpracowania ostatniej książki Dana Browna (autora takich powieści sensacyjnych, takich jak “Kod Leonarda da Vinci” czy “Anioły i Demony”). Według legend, w klasztorze znajdują się wciąż tajne przejścia i ukryte skarby, które można próbować odszukać na własną rękę.

Rzym, kościoły i bogowie

W tym momencie miasto Rzym jest ściśle związane z wieloma miejscami sakralnymi. Z tak bliskim sąsiedztwem papieża, głowy Kościoła, wśród najważniejszych zabytków do odwiedzenia wyróżniają się głównie, bazyliki, kościoły czy miejsca związane z historią kultu. Każde z tych miejsc jest niezaprzeczalnie wyjątkowe i tworzy nie lada gratkę dla wielbicieli sztuki, a nie tylko osób pobożnych. Każde z tych miejsc zasługuje także na ogromny szacunek, ze względu na swoją historię i powiązanie z życiem, a także śmiercią dużej ilości osób. Czy to śmiercią męczeńską, czy z innego powodu. Nie można jednak zapomnieć, że zanim religia chrześcijańska została spopularyzowana na tych terenach, oddawano cześć zupełnie innym bogom, planetarnym. Ich najważniejszą świątynią, wartą odwiedzenia jest Panteon, znajdujący się przy Piazza della Rotonda. Świątynia z niezwykłą kopułą wyrasta dumnie na placu, prezentując imponujące rzędy zdobionych kolumn. Wchodząc do środka i mijając potężne, odlane z brązu drzwi można zobaczyć najlepiej zachowany zabytek z czasów starożytnego Rzymu, w którym niegdyś składano ofiary na ołtarzu ku czci bogom. Dzisiaj nie ma już po nim śladu, za to na środku sklepienia wciąż znajduje się otwór, przez który dym się wydostawał, zwany okiem niebios. We wnętrzu budowli znajdują się nisze, dedykowane każdemu z siedmiu bóstw, Jowiszowi, Marsowi, Neptunowi, Wenus, Merkuremu, Saturnowi i Plutonowi.

Rzym, którego prawie nikt nie zna

Mimo że Rzym jest miastem pełnych zabytków, historycznych elementów i zachowanych przez lata fragmentów przeszłości, to warto poszukać nieco bardziej folklorystycznych dzielnic. Jedną z nich, niezaprzeczalnie niezwykle urokliwą jest Testaccio, dzielnica położona niemal w jego centrum, a przez wiele osób zapomniana i pomijana w biegu, między najpopularniejszymi atrakcjami. To miejsce, w którym czas się jakby zatrzymał, a tradycje rzymskie wciąż są kultywowane. Jest dzielnicą artystów, obfitująca w wydarzenia kulturalne. Co więcej, to idealne miejsce do polecenia strudzonym po dniu pełnym emocji zwiedzających, chętnych do zejścia z głównych ulic, obleganych przez tłumy turystów. To właśnie boczne uliczki mogą nas zaprowadzić do najwspanialszych miejsc, w których posmakować można prawdziwej kuchni włoskiej, w o wiele bardziej przystępnych cenach. Zawsze uwielbiam znajdować takie zakątki.