5 najciekawszych plaż na Majorce

5 najciekawszych plaż na Majorce

17 kwietnia 2020 1 przez redakcja

Plaże na Majorce, czy potrafię wybrać 5 najlepszych?

Zawsze wybierając się na Majorkę, mam ochotę przedłużyć swój wyjazd jeszcze o tydzień, albo i dwa. Przyjeżdżając tam, człowiek ma wrażenie, że właśnie w taki sposób może wyglądać raj. Nie jest łatwo znaleźć na nim swój własny kąt, kiedy tak wiele z nich jest do naszej dyspozycji. Na Majorce znajdują się aż 262 plaże, które razem mają około 50 kilometrów długości. Spośród tylu plaż, trochę może potrwać odnalezienie swojej ulubionej, która w stu procentach będzie odpowiadała stylowi naszego plażowania. Wiele z nich zwiedziłam i wiele mogę polecić z czystym sercem.

Plaże dla samotników

Nie każdy przepada za tłumem ludzi na plaży, za energicznymi dzieciakami, biegającymi z zabawkami dookoła, próbującymi zdecydować czy wolą kopać dół, czy jednak potaplać się w wodzie, pod czujnym okiem rodziców. Nie każdy przepada też za problemem ze znalezieniem wolnego skrawka piasku. Dla takich osób idealną plażą będzie Cala Torta, położona blisko malowniczego, historycznego miasta Artà. Krystalicznie czysta woda, biały piasek i piękne skały nieopodal, to idealna sceneria, kiedy chce się odpocząć od zgiełku miast, tłumów ludzi i nieustannych kolejek. Dojazd nie jest najłatwiejszy, droga bywa nieco wyboista, ale jest zdecydowanie warta przebycia. Nie trzeba wracać do miasta, jeśli się zgłodnieje w trakcie dnia na plaży. W bliskim otoczeniu znajduje się mała restauracja serwująca świeżo złapane ryby i owoce morza z wód Majorki, przyrządzone w wyszukany sposób.

Podobnie niezwykłym miejscem w pobliżu jest Cala Mitjana, zwana przez niektórych plażą zapomnianą przez czas. Tutaj plaża układa się w urokliwe półkole wokół małej zatoczki, wysypanej białym piaskiem. Otoczona przez dużą ilość zieleni, tworzy klimat niemal bajkowy. Plaża jest nieco odosobniona, w pobliżu nie znajduje się żadna restauracja ani żaden oblegany przez turystów budynek. W tym miejscu można zapomnieć o wszystkich i o wszystkim, rozłożyć się na kocu z własnym piknikiem i relaksować się bez obaw, że ktoś nam będzie przeszkadzać.

A dla osób preferujących oddawanie się samotności nie na piasku, a na łodzi czy żaglówce, najlepszym miejscem będzie Son Serra de Marina, w północnej części Majorki. Wiatr zawsze ochoczo pozwala się złapać w żagle, a legendy okolicznych rybaków głoszą, że pogoda w tym rejonie nigdy nie zawodzi. Po dniu żeglugi warto zejść z pokładu i odwiedzić znajdujące się w pobliżu sanktuarium dla zwierząt, Park Natury de s’Albufera de Mallorca.

Plaże dla koneserów sportów wodnych

Nie każdy lubi wylegiwanie się na piasku przez cały dzień, nie każdy lubi też bierny odpoczynek z dobrą książką czy filmem na plaży. Dla osób, które nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, majorkańskie plaże mają naprawdę wiele do zaoferowania. Nie mogę nie wspomnieć oczywiście o Cala Agulla, plaży, która swoim idealnie białym piaskiem rozciąga się niemal na 520 metrów. Woda jest przejrzysta, czysta i idealna do kąpieli. W pobliżu można wypożyczyć kajaki, łodzie z wiosłami czy deskę. Co prawda nie można na niej surfować, zwykle fale nie są wystarczająco wysokie, ale można ją wypożyczyć w komplecie z wiosłem i w ten sposób się przemieszczać po okolicy. Wbrew pozorom utrzymanie równowagi w ten sposób jest niemałym wyzwaniem, trzeba się wykazać całkiem niezłą sprawnością fizyczną. Jednak nawet przy nieustannych upadkach zabawa jest świetna.

Dla wszystkich chcących uzupełnić zapasy energii czekają knajpki, oferujące smaczne przekąski i obiadowe dania. Dla szukających nieco innych wrażeń, takich jak nurkowanie mogę polecić plaże Cala Estellencs. Ta plaża z kolei nie jest piaskowa, a kamienista, spokojna i pozbawiona tłumów nawet w szczycie sezonu. Oferuje dostęp do przylegających doń jaskiń skalnych, w tym także takich częściowo zatopionych. Plaża jest też idealna dla sympatyków pływania, jak i nurkowania bez ciężkiego sprzętu, a jedynie z maską nurka i rurką do oddychania. Woda jest idealnie przejrzysta, kryjąca pod swoją taflą wiele ciekawych rzeczy do odkrycia i zobaczenia.

Plaże integrujące

Jeśli jednak wybierając idealną plażę, w trakcie wypoczynku preferujemy czas spędzony z innymi ludźmi, to zdecydowanie polecam plażę Illetas, ulokowaną niedaleko Palmy. Nie jest wielką plażą, ale cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, warto więc odpowiednio wcześniej na nią przyjść i znaleźć sobie dogodne miejsce lub leżak. Jest to istny raj nie tylko do nawiązywania nowych, interesujących znajomości. Plaża jest otoczona lądem w pięknym półkolu. Dla zainteresowanych, w pobliżu znajdują się dwa kluby plażowe, Virtual Club and Las Terrazas.

Większą i bardziej otwartą na morze jest plaża Port de Pollensa, nazywana jedną z najlepszych plaż na Majorce. Zlokalizowana niedaleko starego miasta Pollensa, o długości prawie 1,5 kilometra, oferuje przepiękne widoki, czystą i białą piaskową plażę, podzieloną na sekcję dedykowane pływaniu, sportom wodnym czy łodziom. Zdarza się, że organizowane na niej są gry w siatkówkę plażową, do których każdy może dołączyć. Jedno z najprzyjemniejszych miejsc, w których tłum ludzi wokół ani trochę nie przeszkadza w wypoczynku.