Co zabrać ze sobą w góry?

Co zabrać ze sobą w góry?

1 czerwca 2020 1 przez redakcja

Przygotowując się do wyjścia w góry, trzeba dokładnie zaplanować trasę.  Przy ustalaniu planów górskich wypadów ma ogromne znaczenie, w jakie góry idziemy i oczywiście pora roku. Jest różnica między wejściem na Rysy, a spacerem po Górach Świętokrzyskich. W górach, zwłaszcza w wysokich partiach szybko zmienia się pogoda, co oznacza, że planując pobyt wyprawę, trzeba śledzić prognozy pogody. Panują tam odmienne warunki klimatyczne niż w dolinach i dlatego trzeba czuć respekt przed górskim żywiołem. Granie kozaka w górach w wielu przypadkach skończyło się tragicznie.

Spacer po górskich dolinach

Podstawowe elementy ekwipunku są niezmienne niezależnie od tego, gdzie jest cel wycieczki. Turysta idący w góry musi mieć zapakowany plecak,a  w nim picie i prowiant oraz koniecznie cieplejszą odzież, np.: kurtka przeciwdeszczowa, czy polar.  Naładowany telefon to konieczna rzecz, aby czuć się bezpiecznie w górach. Na górskie wędrówki potrzebne są dobre buty: sandały, szpilki, klapki, koturny, balerinki to nie tylko nie najlepszy pomysł, ale wręcz proszenie się o wypadek i złamanie nogi. Buty muszą być porządne, górskie, za kostkę, najlepiej wodoodporne. Adidaski lub trampki nadają się na leniwy spacer po dolinach i deptakach. Nawet w dolinach może przydać się apteczka. Dla komfortowego spaceru duże znaczenie mają też skarpety. W górach odpadają skarpety typu stopki. Skarpety muszą być długie i niepowodujące otarć. Idealne spodnie na wycieczki w góry powinny być uszyte z szybkoschnącego materiału.

Wycieczka w wysokie góry

Im wyższe góry, tym wyższe ryzyko szybko zmieniającej się pogody. Zimą i wczesną wiosną wyjście na zdobywanie szczytów zarezerwowane jest wyłącznie dla osób doświadczonych, które mają dobrą kondycję fizyczną i wiedzę jak schodzić na łańcuchach, czy wspinać się po klamrach. Niezbędne są raki, wysokoenergetyczne batony, termos z ciepłymi napojami i odpowiednie ubranie. Folia termiczna, krem na twarz i gorąca herbata to podstawa. Nawet latem i wczesną jesienią nie należy wyruszać w góry bez polaru lub kurtki przeciwdeszczowej. Dobrze mieć pod ręką czapkę i rękawiczki. Ekwipunek musi być bezwzględnie dostosowany do warunków pogodowych.

Mapa -istotny element wyposażenia

Przed wyborem trasy należy sprawdzić jej trudność i czas przejścia. Można to zrobić tylko w jeden sposób przeczytać opisy umieszczane przez doświadczonych miłośników gór. Istotny jest czas wejścia i zejścia, zapoznanie się z ewentualnymi utrudnieniami na szlaku, np.: oblodzeniem. Obowiązkowym elementem wyposażenia w trakcie wycieczki górskiej jest mapa papierowa. Mapa z telefonu nie sprawdza się w górach, bo telefon może się rozładować, zepsuć się lub stracić zasięg.

Nie wolno lekceważyć zakazu wejścia na określone szlaki i ostrzeżeń ratowników górskich. Kiedy zapowiadane są ulewy, opady śniegu, oblodzenia, lawiny, lepiej skorzystać z licznych atrakcji górskich miejscowości niż wybrać w bardzo niebezpieczną pogodę w góry. Zdrowego rozsądku nie zastąpi odpowiedni strój i mapa.