Jak szukać tanich noclegów?

Jak szukać tanich noclegów?

25 lutego 2020 1 przez redakcja

Planowanie wakacji, czy chociaż wyjazdu na świąteczny lub majowy weekend wymaga zorganizowania wielu rzeczy.  Wybrać miejsce, środek transportu, zaplanować pobyt i oczywiście znaleźć nocleg, najlepiej jak najtańszy.  Ceny noclegu są składową kosztów wyjazdu i stanowią znaczną część kosztorysu. Ceny miejsc noclegowych zależą od pory roku i oczekiwanego standardu.

Spać można wszędzie, nawet pod przysłowiową „chmurką”

Różne potrzeby

Każdy ma inne potrzeby. Jednemu do udanych wakacji wystarczy namiot i towarzystwo przyjaciół, inny chce skosztować luksusu i poszukuje hotelu z trzema posiłkami, drinkami nad basenem. Kolejny turysta jest zadowolony, kiedy w pokoju będzie czajnik do zrobienia herbaty i komplet garnków do samodzielnego gotowania, ale będą go otaczały wspaniałe widoki.  W przypadku tych osób tani nocleg będzie oznaczał inne oczekiwania i standard  pokoju. Inne oczekiwania mają osoby dorosłe podróżujące samodzielnie lub w gronie przyjaciół, a inne rodziny z dziećmi.

Szukanie noclegu

Noclegi zazwyczaj należy zarezerwować co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem i wpłacić zaliczkę. Najskuteczniejszym sposobem szukania miejsca do spania jest wpisanie w wyszukiwarkę „tanie noclegi w (nazwa miejscowości)” i przeczytanie ofert. Można dookreślić przedział cenowy i czas pobytu. Kiedy znajdziemy to, czego poszukujemy, wystarczy napisać lub zadzwonić do właściciela, dopytać o szczegóły, zarezerwować termin i wysłać zaliczkę. Opinii o danym miejscu można poszukać na forach. Najpopularniejsze miejsca noclegowe to: hotele, hostele, motele, agroturystyki, pensjonaty, pola namiotowe, kempingi.

Ciekawe formy bardzo tanich noclegów

Zapotrzebowanie na tanie noclegi jest ogromne. Często standardowe oferty są bardzo oblegane, a ich ceny podnoszone w szczycie sezonu. Dlatego warto poszukać noclegów w bardziej niekonwencjonalnej formie i nie przepłacać. Homesitting- to inaczej nocleg w zamian za opiekę nad zwierzętami lub roślinami. Właściciele ładnie położonych domów w miejscowościach turystycznych też chcą wyjechać na wakacje w inne miejsce niż najbliższa okolica. Szukają turystów, którzy poszukują taniego noclegu. W zamian za opiekę nad roślinami lub zwierzętami oferują darmowy nocleg. Podlanie roślin, czy nakarmienie zwierząt to nie są wielkie obowiązki w zamian za tanie wakacje. Oszczędność w kosztach jest olbrzymia, zwłaszcza jeżeli wybierzemy się poza granicę Polski.  Popularne są także mieszkania na krótkoterminowy wynajem, ale coraz więcej miast walczy z tym procederem. Z kolei na portalu Couchsurfing, które posiadają dodatkowe łóżko lub materac i goszczą turystów w celach towarzyskich – aby poznać nowych ludzi. Takie miejsca zazwyczaj udostępniane są za darmo.

Portali noclegowych jest sporo. Warto z nich korzystać i wyszukiwać interesujących ofert.  Wiele z nich oferuje ciekawe zniżki. W wielu miejscach trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, np.: opłata za sprzątanie, podatek turystyczny, wszelkiej maści opłaty klimatyczne, których wysokość uzależniona jest od standardu budynku oferującego noclegi.