Pałac w Wojanowie i inne pobliskie zamki w woj. dolnośląskim

Pałac w Wojanowie i inne pobliskie zamki w woj. dolnośląskim

3 lutego 2020 1 przez redakcja

Zamki, już nuda i banał czy wciąż ciekawa przygoda?

Zamiłowanie do zamków i pałaców pojawia się już w okresie dzieciństwa. Z jednej strony tak przyjemnie budować zamki z piasku, dla wymyślonych bohaterów, a z drugiej wyobrażać sobie mieszkanie w takim zamku, jak ulubieni bohaterowie bajek, rycerskich opowieści i przygodowych serii. Do moich ulubionych zamków zawsze należały te w stylu gotyckim, nawet jeśli nie wiedziałam, jak jeszcze się ten styl nazywa. Nawet w piaskownicy starałam się budować wysokie, strzeliste zamki, z ostrymi wieżyczkami. Oczywiście, te zamki, które przyszło mi zwiedzić, wyglądały trochę inaczej niż piaskowe eksperymenty. Strzeliste i monumentalne wieże, eleganckie sklepienia, strome dachy i te przepiękne okna z wielobarwnymi witrażami w środku. Wszystko to tworzy niepowtarzalną, wręcz czarującą atmosferę, jakby w ten sposób zbudowany zamek czy pałac naprawdę pochodził z jakichś magicznych, niesamowitych czasów.

Pałac w Wojanowie, bajeczny przystanek dla podróżujących po Dolnym Śląsku

Spośród pałaców i zamków, do których wciąż żywię największy sentyment, nie mogę pominąć i nie wymienić tego, od którego moja przygoda z zamkami się rozpoczęła. Pierwszy raz przekroczyłam próg pałacu w Wojanowie, kiedy miałam zaledwie pięć lat. Wydawał mi się miejscem, w którym mieszkają jakieś krasnoludki z księżniczką, i nawet zgubiłam się wśród jego korytarzy, szukając ich śladów. Zamiast nich odnalazłam młodą parę, przygotowującą się do wzięcia ślubu w ogrodzie pałacowym i organizacji wesela w przepięknej sali balowej. Dzisiaj wiem, że można tam zorganizować nie tylko przyjęcia weselne, ale także różne uroczystości okolicznościowe. Zarówno w środku budynku, jak i na terenie wokół.

Obok pałacu znajduje się stajnia, a także sporych rozmiarów park z ogrodami, gdzie mogą mieć miejsce wydarzenia plenerowe, w tym pikniki, grille, ogniska czy spotkania rodzinne. Na miłośników bardziej aktywnego spędzania czasu czekają korty tenisowe, boisko do siatkówki, a także basen i SPA. Kiedy moja firma szukała idealnego miejsca na konferencję, wybraliśmy właśnie jedną z sal konferencyjnych i bankietowych w pałacu. Nie mogę się doczekać, kiedy zabiorę tam swoją córkę po raz pierwszy.

Jakie inne zamki i pałace znajdują się w okolicy?

Lata mojej największej fascynacji zamkami i pałacami zaczęły się dobre dziesięć lat temu. Zdecydowałam się wtedy zwiedzić najciekawsze obiekty znajdujące się na Dolnym Śląsku. W ten sposób odkryłam kilka pięknych skarbów. Chyba najbardziej oczarował mnie Zamek Leśna Skała w Szczytnej, zbudowany w południowej części Gór Stołowych, wyrastający ze skał Sudetów Środkowych. Widząc go wśród leśnego poszycia i skał ma się wrażenie, że po przekroczeniu progu bram znajdzie się królestwo uśpionej na sto lat Śpiącej Królewny.

Nietrudno wyobrazić sobie go w średniowiecznym otoczeniu, z giermkami wędrującymi po komnatach, przygotowującymi konie dla rycerzy i rzeczy potrzebne na nadchodzący bankiet. I chociaż zwiedzanie jest możliwe tylko pobieżnie, dlatego że obecnie w jego wnętrzu mieści się ośrodek dla ludzi upośledzonych umysłowo. Mimo to, wiele legend narosło na temat jego wnętrza, zamurowanych tajnych przejść i dobrze ukrytych sekretów, strzeżonych przez te grube, tajemnicze mury.

Zamek Piastowski w Legnicy

Wspominając o ważnych zamkach z okolicy, nie można nie wspomnieć o jednej z najważniejszych budowli Legnicy, Zamku Piastowskim. W tym miejscu niegdyś urzędowały książęta piastowskie. Zamek ten jest intrygujący, jego bryła wyrasta z ziemnego usypiska, symbolizując triumf nad wszystkimi żywiołami, które próbowały go zniszczyć. Mury przetrwały aż trzy wielkie pożary, występujące średnio co sto lat po sobie. Niektórzy przypisują zasługę za to odrodzenie, niczym feniks z popiołów świętym, Piotrowi i Jadwidze, których to imiona noszą wieże obronne, wzniesione przy zamku.

Interesująca jest także historia fortyfikacji tego miejsca, to właśnie tam powstała jedna z pierwszych murowanych polskich warowni. Nie lada gratka dla militarnych historyków, także tych z zamiłowania. Co ciekawe, wciąż można zobaczyć oryginalne fragmenty zamku, zachowane mimo upływu lat. Obecnie w zamku mieszczą się instytucje oświatowe, więc nie ma problemu ze zwiedzeniem jego wnętrza.

A gdzie można znaleźć najpiękniejsze ruiny?

Zdecydowanie muszę wspomnieć o Zamku Stary Książ, w Wałbrzychu. Chociaż ruiny są już zniszczone upływającym czasem, wciąż zapierają dech w piersi, kiedy się na nie patrzy. Pozostałości średniowiecznego zamku wciąż wzbudzają w zwiedzającym milion pytań, o rozegrane tam turnieje rycerskie, a także rzucają pytania bez odpowiedzi, na temat celu ich wybudowania.

Bolko I Surowy wybudował nieopodal jeszcze jeden zamek, znajdujący się teraz w o wiele lepszym stanie, Zamek Książ, znajdujący się przy ulicy Piastów Śląskich. Ich niewielka odległość od siebie budzi pytania, dlaczego drugi zamek został wybudowany, czy dla tajemniczej kobiety, czy z powodu innych sekretnych interesów. Ruiny skutecznie skrywają wiele tajemnic, których możemy, niestety, nigdy nie poznać. Snucie teorii na ten temat jest moim ulubionym zajęciem, kiedy wybieram się je odwiedzić.