Spanie na lotnisku – co warto wiedzieć

Spanie na lotnisku – co warto wiedzieć?

Spędzenie nocy na lotnisku może przytrafić się podczas długich podróży lub lotów z przesiadkami. Loty łączone wymagają czasem czekania, a samolotom zdarzają się spóźnienia.  Do następnego samolotu może być zbyt mało czasu aby szukać hotelu lub turysta nie chce podnosić kosztów wycieczki i płacić za hotel. Spanie na lotnisku jest możliwe. Większość lotnisk w największych miastach jest całodobowa. Mniejsze lotniska mogą być zamykane na noc, więc trzeba sprawdzić na stronie internetowej lotniska, czy jest zamykane nocną porą. Nie będzie to najwygodniejsza noc w życiu turysty, ale na pewno będzie to ciekawe doświadczenie.

Sprawdzenie lotniska

Nie na wszystkich lotniskach można spać- mniejsze są zamykane na noc, a na niektórych większych jest zakaz spania ze względów bezpieczeństwa.  Część lotnisk ma wyznaczone miejsca do spania, określane jako „resting area”, „quiet zone”, „sleeping pods”.  Informacje o nich znajdują się na stronie internetowej.

Dalekie od wygody

Spanie na lotnisku nie jest wygodne. Dlatego warto mieć ubranie z jak najmniejszą ilością guzików i suwaków, które mogą wrzynać  w ciało. Najlepiej ubrać się w dresy lub legginsy. Ubrania muszą być ciepłe, bo na lotniskach działa klimatyzacja. Szorty i koszulki z krótkim rękawem odpadają, jeżeli trzeba spędzić noc na lotnisku. W nocy na lotnisku ludzi jest mało i robi się zimno. Dobrze jest przykryć się kocem. Przydaje się również poduszka, choćby typu rogal lub dmuchana. Nie jest dobrym pomysłem spanie blisko toalet, poideł, restauracji, głównych korytarzy, czy stanowisk do odprawy.

Niezbędny telefon

Telefon z budzikiem jest najważniejszy. W końcu kolejny lot jest o określonej godzinie  i nie można jego przespać. Budzik  w telefonie powinien być ustawiony na konkretny dzień i godzinę.

Jedzenie i picie

Stołowanie się na lotnisku jest koszmarnie drogie, a do tego sklepy są w nocy zamknięte. Należy mieć swój zapas wody i pod ręką coś na ząb. Czasem przed zamknięciem barów, ich obsługa sprzedaje towar za pół ceny, a nawet rozdaje za darmo. Trzeba mieć wyjątkowe szczęście do takiej promocji.

Dbanie o higienę

Nocleg na lotnisku i niekomfortowe warunki spania, nie zwalniają pasażera od obowiązku dbania o higienę. Kosmetyczka z mydłem, akcesoriami do mycia zębów, szamponem do włosów i dezodorantem to absolutne minimum.  W łazience można się odświeżyć po spędzonej nocy na lotnisku. Kosmetyki, które zabiera się na lotnisko, muszą być w małych opakowaniach, max. 100 ml. Chusteczki nawilżane również bardzo ułatwiają przeżycie nocy na lotnisku.

Nocując na lotnisku, trzeba być przygotowanym na wczesną pobudkę – ochrona zaczyna pracę we wczesnych godzinach rannych. Kolejni pasażerowie również mogą pojawić od przysłowiowego świtu. Spanie na lotnisku może być ciekawą przygodą i okazją do posmakowania koczowniczego trybu życia. Trzeba pamiętać mogą zdarzyć się kradzieże bagażu i dlatego dobrze jest pilnować swojego dobytku. Nie powinno się za bardzo ufać nowym znajomym z lotniska.

Share your love
redakcja
redakcja
Articles: 30

One comment

  1. hah, w Polsce to może nie widać aż tak śpiących na lotniskach. a za granicą? hoho. . standard. Ciekawe czy ta moda przyjdzie i do nas. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *