Teneryfa – 10 atrakcji i miejsc, które koniecznie musisz przeżyć i zobaczyć

Teneryfa – 10 atrakcji i miejsc, które koniecznie musisz przeżyć i zobaczyć

11 stycznia 2019 0 przez redakcja

Niezwykłe wyspy

Sprawdź także: www.domiteka.pl

Odwiedzając egzotyczne rejony wysp Oceanu Atlantyckiego, trudno jest się w nich nie zakochać. Zanurzając się w lazurowej, krystalicznej wodzie, przechadzając się piaszczystymi plażami, wspinając się na zachwycające szczyty gór i wulkanów, poznając jej historię, jej okolicę i pozwalając się oczarować. Spośród tylu cudów natury trudno nie odwiedzić Kaldera Las Canadas, czyli obszaru, na którym znajduje się Park Narodowy Teide, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najpiękniejszych okazów do podziwiania w nim, są pola lawy, przybierające różne barwy, od zielonych po czerwone i czarne, a także formacje skalne Roques de Garcia. Różnorodność kolorów otoczenia wzbogacają także pola kwiatów tajinaste rojo, kwitnących w odcieniach purpury i czerwieni. Osoby odwiedzające park narodowy nie będą zdane jedynie na swój zmysł wzroku. W parku znajdują się dwa centra dla turystów, oferujące nie tylko okazję do wypoczynku i zjedzenia czegoś przed dalszą wędrówką, ale także miejsce, w którym można się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat regionu i historii wyspy. Ponadto, park jest wzbogacony wieloma punktami widokowymi, z dostępem do pełnej panoramy parku. Posiada także rozległą sieć szlaków dla miłośników wędrówek. Dla nich mogę polecić jeszcze jeden interesujący cel podróży, znajdujący się w masywie górskim Teno, tuż obok wąwozu o tej samej nazwie. Jest to Masca, niewielkie miasteczko, wręcz wieś, w której według legend, niegdyś zamieszkiwali piraci. Legendy wzięły się z faktu, że kiedyś łatwiejszy dostęp do wsi był nie od strony lądu, a właśnie od strony morza. Drogę zbudowano dopiero w latach 60. To tutaj można spotkać przykłady zachowanej tradycyjnej architektury kanaryjskiej, a także ślady bytności pierwotnych mieszkańców wyspy, guanczów.

Jedyne w swoim rodzaju…

W związku z dużą aktywnością sejsmiczną obszarów Wysp Kanaryjskich łatwo znaleźć na jej terenach ślady interesujących procesów. Na jedną z ciekawszych natrafiłam w swoich podróżach w kolonialnym miasteczku Garachico. Miejscowość ta należy do regionu Santa Cruz de Tenerife w zachodniej części wyspy i w czasach swojej świetności była portem. Czas ten został zakończony przez działanie wulkanu Teide, którego lawa zalała część miasta, w tym cały port, niemal doszczętnie go niszcząc, razem ze wszystkimi zacumowanymi statkami. Spływając i gasnąc, po zetknięciu z wodą, utworzyła też tak zwane El Caletón, czyli naturalne baseny. W ich granice dostała się woda z Oceanu Atlantyckiego, tworząc nową atrakcję turystyczną okolicy. Wewnątrz takich basenów woda nigdy nie jest wzburzona, nie powstają wysokie fale, a temperatura wody jest nieco wyższa niż w oceanie. Dbające o bezpieczeństwo władze miasta dodały wokół basenów barierki i tarasy, a także wzbogaciły same baseny w drabinki ułatwiające wchodzenie i wychodzenie.

Będąc w okolicy Garachico, warto zaplanować również wycieczkę na pobliskie plaże. Do moich ulubionych mogę zaliczyć Playa de la Madalena, Playa del Gomero i Playa de El Muelle.

Zabytkowa Teneryfa, jak ją znaleźć?

Każdy wymagający poszukiwacz ciekawych do odwiedzenia zabytków przyjeżdżając na wyspę, powinien skierować swoje kroki w stronę Puerto de la Cruz. Jest to strefa turystyczna, położona w północnej części Teneryfy. To tutaj można znaleźć miejsca o dużym znaczeniu historycznym, zwłaszcza w miejscowości La Orotava, na skraju pięknej doliny Valle de La Orotava. Mogące się pochwalić XVIII-wieczną zabudową miasteczko posiada wiele interesujących do odwiedzenia punktów. Wśród nich wyróżnia się kościół Iglesia de la Concepción, posiadający charakterystyczną i niezwykle urokliwą kopułę, jak i dom Casa de los Balcones, z misternie zdobioną drewnianą fasadą i balkonami udekorowanymi kwiatami.

Z kolei na północno-wschodniej części Teneryfy, na wychodzącym w stronę oceanu cyplu znajduje się Santa Cruz de Tenerife, czyli stolica. Mimo że jest nowoczesnym punktem na mapie wyspy, to wciąż można znaleźć tutaj ślady przypominające dawne lata. O historii miasta przypominają bodaj ruiny Castillo de San Cristóbal i Torre de San Andrés, a także fortyfikacje Castillo de San Juan, które warto odwiedzić.

Zniewalające podróże

Kolejnym wyjątkowym miejscem, znajdującym się na Teneryfie i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest renesansowa Starówka San Cristóbal de La Laguna. Jej wielobarwne fasady, kościoły, wieże z dzwonnicami w niemal namacalny sposób pozwalają poczuć kolonialnego ducha wciąż krążącego wśród szerokich uliczek. Tutaj także znajduje się najstarszy uniwersytet na Wyspach Kanaryjskich, powstały w 1701 roku, Cristóbal de La Laguna. Na koniec emocjonującego zwiedzania warto odwiedzić miejsce, które zachęca do kontemplacji nad pięknem całej wyspy. Mowa o Isla Baja, jednej z najbardziej niezwykłych stref, imponujących bogactwem przyrody i malowniczością krajobrazu. W rezerwacie Parque Rural de Tento znajdują się chronione przed nadmierną ingerencją człowieka głębokie jary, obszary leśne, strome urwiska, ale także urokliwe zatoczki. Tropikalna roślinność ukrywa architekturę wiejską tego obszaru. W jednym z górskich, rustykalnych domów znajduje się warte odwiedzenia muzeum i centrum miejscowego rękodzielnictwa.