Wypad nad morze stał się już przereklamowany, szczególnie w przypadku tych mocno obleganych destynacji. Nie mamy zbyt dużych możliwości, będąc na plaży pośród setek innych osób. Pozostaje nam zwykle wypożyczenie sprzętu wodnego i aktywne spędzenie czasu, ale prawdziwa przygoda czeka na nas tak naprawdę w górach – niezwykłe krajobrazy, wyzwania na szklaku, zjawiskowa fauna i flora, rześkie powietrze, źródełka, wodospady i wiele więcej. Każda pora roku jest dobra na taką wycieczkę górską. Bogactwo i różnorodność atrakcji sprawia, że wyjazd z pewnością będzie udany i mile zapamiętany. Zanim jednak ruszymy w drogę, trzeba się odpowiednio przygotować, gdyż górskie przygody rządzą się swoimi prawami i bywają mniej lub bardziej wymagające. Kwestia wygody i bezpieczeństwa to podstawa.
Jak przygotować się do górskiej wyprawy?
Turystyka górska cieszy się ogromną popularnością od wielu lat i cały czas przybywa kolejnych miłośników takiej formy spędzania wolnego czasu. Nic nie działa na nas tak dobrze jak pobyt na łonie natury, szczególnie w ruchu. Nawet wizyta w SPA nie jest w stanie zastąpić przepięknych krajobrazów, bliskości żywej przyrody, świeżego powietrza i niezapomnianych wrażeń, jakie czekają na nas właśnie na górskich szlakach. Każdy wyjazd w góry jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy, niepowtarzalny. Mamy multum miejsc do odwiedzenia, w zależności od naszych indywidualnych możliwości. Na początek nie należy oczywiście zbytnio szaleć i rzucać się od razu na głęboką wodę. Górskie wędrówki potrafią być bardzo wymagające, szczególnie dla amatora. Zacząć należy od dokładnego zaplanowania swojego wyjazdu. Nieco inaczej trzeba przygotować się do jednodniowej wycieczki niż do dłuższego pobytu. Należy wybrać miejsce i trasę, czyli obrać konkretny cel. Ważne będzie również sprawdzenie pogody, zrobienie odpowiednich zakupów, zaplanowanie dojazdu i powrotu do domu.
Bardzo ważne jest posiadanie mapy miejsca, do którego się wybieramy, bo w tym nieznanym łatwo się niestety zgubić, co może źle się skończyć. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z gotowej aplikacji mobilnej, za pomocą której można zaplanować dokładnie całą swoją wyprawę, obliczyć dystans i czas potrzebny do przejścia szklaku. Aktualna mapa turystyczna także musi być zawsze pod ręką. Wybierając poziom trudności szklaku, trzeba mieć na uwadze możliwości swojego organizmu. Nie należy przeceniać swojej kondycji bo góry potrafią mocno zaskoczyć i wypompować nas z energii, szczególnie jeśli pojawią się jakieś przeciwności na drodze, łącznie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obowiązkowo trzeba na bieżąco monitorować warunki pogodowe, aby nie zostać niczym niemiło zaskoczonym. Sprawdzać należy też komunikaty GOPR i TOPR, przede wszystkim zimą, dotyczące stanu pokrywy śnieżnej i ostrzeżeń lawinowych. Zawsze trzeba mieć przy sobie dwa numery ratunkowe GOPR i telefon z pełną baterią.
Czego jeszcze będziemy potrzebować?
Bardzo ważną kwestią w przypadku turystyki górskiej jest odpowiednia odzież. Amatorzy nie posiadają zwykle specjalistycznego sprzętu ani outdoorowych ubrań, ale na początku można się bez tego obejść. Potrzebować będziemy wygodnego obuwia, najlepiej trekkingowego. Dalej mamy kurtkę przeciwdeszczową, lekką, nie zajmującą zbyt wiele miejsca. Do tego należy zabrać ze sobą dodatkową bluzę lub kurtkę, bo w górach pogoda zmienia się bardzo szybko i nagle może zrobić się nieprzyjemnie zimno. Pamiętać trzeba także o grubszych skarpetach, nakryciu głowy – w postaci czapki, chusty czy komina. Przydać mogą się także polarowe rękawiczki. Obowiązkowe są okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem UV.
W góry zawsze zabieramy ze sobą podstawową apteczkę pierwszej pomocy, wysokowartościowe przekąski. Wszystko to będziemy nosić ze sobą w plecaku, który również trzeba dostosować do górskiej wyprawy (idealnie sprawdzi się trekkingowy) – wykonany z wysokiej jakości materiałów nieprzemakalnych, z licznymi przegródkami i kieszonkami, z solidnymi i wygodnymi mocowaniami. Niezbędna będzie też latarka, najlepiej czołowa. Przy dłuższych wycieczkach zaleca się zabrać kijki trekkingowe. W plecaku powinien znaleźć się termos z gorącym napojem, folia NRC, co najmniej dwa litry wody, prowiant.
________________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające
[…] rozpoczęciem wyprawy w góry należy sprawdzić pogodę. Gdy zapowiadane są burze, lepiej przełożyć wyprawę na inny […]